Photomonth_rss Photomonth_facebook Photomonth_youtube Photomonth_sklep
Photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2011_pl
Photomonth_krakow_baner_2010_kiedy_ramy_czasowe_pl
Jeżeli chcesz otrzymywać, itp.
banery_trio
photo.mov
krakow_photo_fringe
showOFF 2013
Show-off-baner
Lablab-baner
Akademia-baner
Sklep-baner
Photomonth_krakow_ministerstwo_kultury Photomonth_krakow_cracovia Photomonth_krakow_6zmyslow Photomonth_krakow_fundacja_sztuk_wizualnych
AKTUALNOŚCI Photomonth_kropki_duze

Skąpski o Maszynach

Data aktualności: 2010-05-14

 

„W 1982 roku, we wsi Zasań koło Myślenic byłem świadkiem próby uruchomienia maszyny do podorywania ziemniaków. Maszyna była zrobiona własnoręcznie przez rolnika z motocykla SHL. Wyglądała absurdalnie: kierownica z tyłu motocykla; brak tylnego koła, zamiast którego zamontowany był lemiesz; przeniesienie napędu na przód, na metalowe koło łopatkowe, najwyraĹşniej wzięte z jakiejś maszyny rolniczej. Patrzyłem z niedowierzaniem na zmagania rolnika. Nie wyobraĹźałem sobie, Ĺźeby ta konstrukcja mogła zadziałać. PoniewaĹź widywałem na wsi juĹź przedtem róĹźne ręcznie robione maszyny pomyślałem wtedy, Ĺźe warto by było je zdokumentować."
(Łukasz Skąpski Seria i typologia jako metoda w sztuce, praca doktorska, ASP w Poznaniu, 2005)

Po kilku latach dokumentowania samodzielnie robionych ciągników podhalańskich, Łukasz Skąpski przedstawił projekt Maszyny, pokazywany między innymi w Krakowie, Poznaniu i Zakopanem. Wchodzące w jego skład fotografie, wzbogacone tekstami autora oraz Andrzeja Stasiuka, Dominika Kuryłka i Czesława Robotyckiego trafiły do właśnie wydanego albumu Maszyny. „Samy” z Podhala. Dziś o 19:00 w Spółdzielni Goldex Poldex Łukasz Skąpski opowie o spotkaniach z konstruktorami tych niezwykłych maszyn i zaprezentuje film dokumentalny swojego autorstwa Maszyny – konstruktorzy i gawędziarze.


Trochę wcześniej, bo o 17:00 zapraszamy na panel dyskusyjny Kultury Popularnej poświęcony róĹźnicom między pstrykaniem a fotografowaniem, na którym gośćmi będą kuratorzy wystaw fotograficznych i nie tylko.

  

««« Powrót