Photomonth_rss Photomonth_facebook Photomonth_youtube Photomonth_sklep
Photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2011_pl
Photomonth_krakow_baner_2010_kiedy_ramy_czasowe_pl
Jeżeli chcesz otrzymywać, itp.
banery_trio
photo.mov
krakow_photo_fringe
showOFF 2013
Show-off-baner
Lablab-baner
Akademia-baner
Sklep-baner
Photomonth_krakow_ministerstwo_kultury Photomonth_krakow_cracovia Photomonth_krakow_6zmyslow Photomonth_krakow_fundacja_sztuk_wizualnych
AKTUALNOŚCI Photomonth_kropki_duze

Martin Pover "Więzienia"

Data aktualności: 2010-06-03

W sobotę (5 czerwca) zapraszamy do znanej wszystkim bywalcom festiwalowym Galerii Camelot & Fundacja Imago Mundi, gdzie o godz. 20:00 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Martina Povera Więzienia.



Zgromadzone na wystawie prace pochodzą z cyklu Więzienia (Carceri) powstałego w latach 2003-2009. Tytuł wziął się od serii rysunków włoskiego rysownika Giovanni Battisty Piranesiego, z 1750 roku przedstawiającego więzienia będące wytworem wyobraĹşni artysty. Piranesi zgłębiał zagadnienia z obszaru dynamiki społecznej kontroli badając je z perspektywy psychologicznej.
Projekt zawiera fotografie pustych klatek, przestrzeni, które swą atmosferą niepewności i napięcia przywołują na myśl scenę teatru. Opuszczone pomieszczenia przepełnione są atmosferą nieuniknionej skończonością. Przykuwająca uwagę architektura zoo, decyduje o punkcie oglądania, iluzja udającą rzeczywistość zostaje obnaĹźona. Artysta w swoich pracach ujawnia, Ĺźe współczesne zoo, zamiast dostarczać subtelnych doświadczeń obcowania z dziką naturą, nieudolnie imituje rzeczywistość.
Fotografie pochodzą z: Paryża, Londynu, Edynburga, Colchester, Pekinu, Szanghaju, Tiencin. Lizbony, Berlina, Rzymu, Pragi, Budapesztu, Waszyngtonu, Los Angeles i San Diego.

„W Carceri („więzienia”), Martin Pover pokazuje serię zdjęć pochodzących z Europy, Ameryki i Chin, gdzie autor śledzi scenerie współczesnych ogrodów zoologicznych. Pomimo złudnego wraĹźenia, Ĺźe zoo dają wyobraĹźenie Ĺźywej przyrody, w rzeczywistości odizolowywują gatunki od siebie, uniemoĹźliwiając jakąkolwiek naturalną interakcję pomiędzy odmiennymi grupami zwierząt, gadów, ryb i ptaków. Zwierzęta są zamknięte w klatkach, zduszone w szklarniach czy na wybiegach – uwięzione, pozbawione praw i nadanej im siły.(..) Metoda topograficzna i formalna geometria wizualna (typowa dla punktu widzenia Povera), podkreślają i eksponują uczucie lęku przed odosobnieniem. W konsekwencji, jesteśmy wystawieni na działanie podwójnej warstwy zachodniej estetyki – tej widocznej w pracy aparatu, jak i tej oddanej w ostatecznym ujęciu. Zdjęcia o powierzchni 40 cali kwadratowych (260 cm2), prezentowane w galerii nie są oprawione, a jedynie przymocowane do aluminium, dzięki czemu moĹźliwy jest ich niezakłócony odbiór.
W fotografii istnieje paradoksalna słuszność, która przykuwa uwagę do tak zainscenizowanych urojeń. W związku z tym, Ĺźe są to surowe ujęcia, niepoddane obróbce cyfrowej, dają wraĹźenie realistycznej wiarygodności i wzbudzają empiryczne zainteresowanie, które odnajdziemy zarówno w idei powstania zoo, jak i w moĹźliwościach, jakie daje fotografia.” ( Liz Wells)

O artyście:
Martin Pover – angielski fotograf, studia magisterskie w zakresie sztuki ukończył na University of East London. Jego prace pokazywane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, USA, Kanadzie. W 2007 roku wziął udział w zbiorowej wystawie „Jacy jesteśmy. Fotografując Wielką Brytanię, 1840–2007”, w londyńskiej galerii Tate Britain. Jego artykuły z dziedziny sztuki były publikowane przez Portfolio i London Independent Photography Od wielu lat naucza, wykładał na kilkunastu uczelniach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Malezji, Australii, Grecji i Kanadzie. Obecnie jest starszym wykładowcą na University College for the Creative Arts.

 


Organizatorzy:

Galeria Camelot powstała w 2004 roku. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Imago Mundi, współorganizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie. Galeria skupia grono artystów reprezentatywnych dla współczesnej fotografii polskiej, od fotografii konceptualnej po nowy dokument subiektywny: zarówno uznane nazwiska, jak i młode talenty, których wspólnym mianownikiem jest odwaga poszukiwań i pełen humoru dystans wobec obowiązujących trendów. Działalność Galerii Camelot & FIM ma w duĹźej mierze wymiar kulturotwórczy, jak np. organizacja wystaw autorów polskich nie związanych z galerią (Zbigniew Łagocki, Wojciech Plewiński, Rafał Milach, Zorka Project) i zagranicznych (Michael Ackerman, Vlamidir Birgus, Glen Friedman, Arnold Odermat i inni), spotkań autorskich z fotografami (Lauren Greenfield, Sally Mann, Wojtek Wieteska) i wydawcami, projekcje filmów dokumentalnych poświęconych fotografii, digitalizacja archiwów fotograficznych (Stefania Gurdowa, Henryk Makarewicz, Wiktor Pental)

Vis-a-vis
Kolektyw fotografów załoĹźony przez Przemysława Krzakiewicza i Łukasza Trzcińskiego – to przedsięwzięcie skupiające uznanych polskich fotografów-dokumentalistów


Fundacja Imago Mundi
Fundacja powstała w 2005 roku z inicjatywy środowiska krakowskich fotodokumentalistów: Andrzeja Kramarza, Łukasza Trzcińskiego, Weroniki Łodzińskiej-Dudy, Wojtka Nowickiego i Piotra Trybalskiego. Jej celem jest upowszechnianie sztuk wizualnych, zwłaszcza fotografii. Stosuje przy tym róĹźnorodne strategie wystawiennicze i wykorzystuje najnowsze technologie. Fundacja prowadzi działalność wydawniczą oraz edukacyjną w zakresie kultury.

 

 

Martin Pover, Carceri/ Więzienia

Czas trwania wystawy: 05.06.2010–29.08.2010
WernisaĹź: 05.06, godzina 20:00
Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17, Kraków
www.camelotgaleria.pl
 

 

««« Powrót