Photomonth_rss Photomonth_facebook Photomonth_youtube Photomonth_sklep
Photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2011_pl
Photomonth_krakow_baner_2010_kiedy_ramy_czasowe_pl
Jeżeli chcesz otrzymywać, itp.
banery_trio
photo.mov
krakow_photo_fringe
showOFF 2013
Show-off-baner
Lablab-baner
Akademia-baner
Sklep-baner
Photomonth_krakow_ministerstwo_kultury Photomonth_krakow_cracovia Photomonth_krakow_6zmyslow Photomonth_krakow_fundacja_sztuk_wizualnych
AKTUALNOŚCI Photomonth_kropki_duze

Fundacja Sztuk Wizualnych – podsumowanie roku 2011

Data aktualności: 2011-12-30

Drodzy przyjaciele, widzowie, partnerzy, artyści, kuratorzy i miłośnicy fotografii
 
Za nami bardzo pracowity rok na polu krzepienia serc i umysłów wydarzeniami artystycznymi. Ich organizacja nie byłaby moĹźliwa bez Waszego wsparcia i zaangaĹźowania, za które chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować.
 
Podsumowując, w największym moĹźliwym skrócie, kończący się rok, było tak:
Większą część 2011 roku wypełniły nam przygotowania do 9. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Była to zdecydowanie najbardziej wymagająca, zarówno dla nas, jak i publiczności, odsłona festiwalu. W programie głównym zaprezentowaliśmy aĹź 23 projekty, wszystkie stworzone specjalnie na Miesiąc Fotografii, do realizacji których zaprosiliśmy łącznie 46 pisarzy i artystów sztuk wizualnych. Nie sposób wymienić wszystkich instytucji, uczestników i osób zaangaĹźowanych w realizację tego wielowątkowego projektu, podkreślmy zatem kluczową rolę pomysłodawców – kuratorów gościnnych festiwalu – Adama Broomberga i Olivera Chanarina. 
 
Obok projektu Alias, festiwal wypełniły bardzo udane wystawy młodych polskich artystów w ramach Sekcji ShowOFF. Dla wielu z nich udział w festiwalu to początek drogi artystycznej, będziemy więc się im przyglądać w kolejnych latach. Tradycyjnie festiwal to takĹźe dziesiątki wydarzeń towarzyszących: pokazy slajdów, projekcje filmowe, spotkania, dyskusje i warsztaty. Motywy przewodnie minionej edycji to self-publishing oraz rynek fotografii kolekcjonerskiej w Polsce.
 
W realizacji Miesiąca Fotografii 2011 udział wzięło ponad 100 artystów i specjalistów oraz około 40 instytucji. Wystawy i wydarzenia odwiedziło blisko 100 000 widzów. Nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwał 30-osobowy zespół wspierany przez armię 250 wolontariuszy. Zanotowaliśmy około 300 wzmianek prasowych oraz 70 recenzji, w tym w takich pismach jak „Art Newspaper”, „Frieze Magazine” czy „Art Forum”. 
 
Przed nami 10., jubileuszowa edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, na którą juĹź teraz serdecznie zapraszamy. Start 17 maja 2012 roku.
 
Miniony rok był takĹźe ostatnim w historii prowadzonej przez nas od 2007 roku Galerii ZPAF i S-ka. Zaczęliśmy go od prezentacji projektu Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego Psy z Üsküdar, któremu towarzyszyła limitowana publikacja zaprojektowana przez Pilar Rojo. W kolejnych miesiącach gościliśmy między innymi wystawy: Konrada Pustoły (Widoki władzy. Władza widoków, w ramach festiwalu ArtBoom), Anny Orłowskiej i Jakuba Karwowskiego (Private maps) oraz Jana Smagi (Dom Państwa Książków, w ramach projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności). Z lokalem przy Tomasza 24 poĹźegnaliśmy się prezentując – wspólnie z Pauliną Ołowską – oryginalne plakaty Jerzego Koleckiego do przedstawień Teatru Lalek w Rabce.
 
Od nowego roku lokal wraca pod opiekę Związku Polskich Artystów Fotografików. Podjęliśmy nowe, jakĹźe elektryzujące wyzwanie zmiany charakteru całorocznej działalności wystawienniczej i formy współpracy z indywidualnymi artystami. Cztery lata doświadczeń wyniesionych z galerii to dobra podstawa, by zrobić krok naprzód. Kolejne działania – wystawy, ale takĹźe dyskusje, spotkania i warsztaty – będziemy sygnować logiem Fundacji.
 
W ostatnim roku wydaliśmy 8 książek, z których aĹź 6 zalicza się do grupy niskonakładowych wydawnictw artystycznych: wspomniane juĹź Psy z Üsküdar oraz 5 mini-albumów uczestników Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011. Wszystkie te publikacje ukazały się w nakładzie 300 numerowanych egzemplarzy i sygnowane są przez autorów. W ramach festiwalu zaprezentowaliśmy ponadto książkę Alias, będącą podsumowaniem wielomiesięcznej pracy zaproszonych do udziału kuratorów, pisarzy i artystów sztuk wizualnych. Rok wydawniczy zakończyliśmy albumem Wojciecha Mecwaldowskiego MECEK.KOM, który promuje idee self-publishingu i pozwala na ich prezentację szerokiemu gronu odbiorców. 
 
Wszystkie nasze publikacje, a także inne niskonakładowe i kolekcjonerskie edycje oraz książki o teorii i historii fotografii są dostępne w naszym sklepie internetowym www.sztukawizualna.org/sklep/.
 
A to jeszcze nie wszystko! W ramach udziału w zagranicznych festiwalach, wystawach i sieciach współpracy odwiedziliśmy: Moskwę (II Międzynarodowy Przegląd Portfolio), Pingyao (wystawa młodych polskich fotografów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii), Hereford (6 wystaw podczas najstarszego brytyjskiego festiwalu fotografii), Madryt (pierwsze spotkanie sieci współpracy Curators' Network) oraz ParyĹź (Przegląd Portfolio w ramach Paris Photo 2011). Wzięliśmy teĹź udział w bardzo udanych targach sztuki Salon Zimowy w Warszawie. 
 
Ĺťyczymy Wam, a przy okazji sobie, by nadchodzący rok był nie mniej obfity w pasjonujące wydarzenia, inspirujące wystawy i ciekawe publikacje. 
 
Wszystkiego co najlepsze od całego zespołu Fundacji Sztuk Wizualnych!!!
 
Tomasz Gutkowski, Karol Hordziej, Michał Janica, Agnieszka Kozak, Piotr Lelek, Jola Łabaj, Natalia Majcherczyk, Bartek Marianowski, Agnieszka Olszewska, Joanna Osiewicz-Lorenzutti oraz cały zespół Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

««« Powrót