Photomonth_rss Photomonth_facebook Photomonth_youtube Photomonth_sklep
Photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2011_pl
Photomonth_krakow_baner_2010_kiedy_ramy_czasowe_pl
Jeżeli chcesz otrzymywać, itp.
banery_trio
photo.mov
krakow_photo_fringe
showOFF 2013
Show-off-baner
Lablab-baner
Akademia-baner
Sklep-baner
Photomonth_krakow_ministerstwo_kultury Photomonth_krakow_cracovia Photomonth_krakow_6zmyslow Photomonth_krakow_fundacja_sztuk_wizualnych
AKTUALNOŚCI Photomonth_kropki_duze

Czekamy na Wasze zgłoszenia do Sekcji ShowOFF 2011!

Data aktualności: 2011-01-06

Rozpoczynamy nabór do tegorocznej edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Projekty fotograficzne i multimedialne zgłaszać moĹźna od 6 stycznia do 20 lutego 2011. Prace oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel. Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 12 zwycięskich projektów, których lista zostanie ogłoszona 6 marca na stronie Festiwalu www.photomonth.com. 

 

 

Laureaci, pod kuratorską opieką członków jury, przygotują swoje projekty tak, by zaprezentować je póĹşniej w na indywidualnych, majowych wystawach organizowanych w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Konfrontacja ze spojrzeniem profesjonalistów i wspólne poszukiwanie najlepszej formy i kształtu przyszłej ekspozycji – to cenne doświadczenia i szansa dla wszystkich, którzy twórczo wykorzystują medium jakim jest fotografia. 

 

Tegoroczną innowacją, atrakcyjną zarówno dla widzów jak i uczestników Sekcji ShowOFF, będzie moĹźliwość zakupu wybranych prac laureatów oraz poświęconych im wydawnictw.
 
Do konkursu zgłaszać moĹźna zarówno gotowe, jak i będące w trakcie realizacji projekty fotograficzne i multimedialne. Zdjęcia lub materiały video wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym pobranym ze strony Miesiąca Fotografii, naleĹźy przesyłać drogą mailową na adres showoff[at]photomonth.com. Ostateczny termin nadsyłania projektów mija
20 lutego 2011 roku.
 
 
 
 
 
Sylwetki członków jury Sekcji ShowOFF 2011:
 
 

 
Mikołaj Długosz, rocznik ’75.zdjęcie zrobił bla bla bal
 
 
 
 
Ukończył Państwową WyĹźszą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi magazynami ilustrowanymi o róĹźnorakiej tematyce. Jego zdjęcia ukazały się między innymi w: „Playboyu", „Polityce", „Przekroju", „A4", „Piktogramie", „Gazecie Wyborczej", czy we włoskim magazynie „L’Uomo Vogue". Za okładkę do magazynu „Life Style" otrzymał nagrodę Chimery. Współtworzył pierwsze numery kultowego juĹź „Notesu na 6 tygodni".
Uczestniczył w ponad dwudziestu indywidualnych i zbiorowych wystawach. Swoje zdjęcia pokazywał w Galerii FF (ŁódĹş, 2005), Galerii Zoo (Warszawa, 2005), Yours Gallery (Warszawa, 2006). W ramach festiwalu Nova Polska prezentował prace w Lille, a w paryskim Centre Georges Pompidou pokazał projekt pod tytułem Polska Diary – godzinną prezentację dwóch tysięcy zdjęć z tłem muzycznym zespołu Laktop.
Mikołaj Długosz uczestniczył juĹź w obradach jury Sekcji ShowOff, a w programie głównym Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2008 podziwialiśmy fotografie z autorskiego cyklu Real Foto. Autor trzech albumów: Pogoda ładna, aĹź Ĺźal wyjeĹźdĹźać (2006), Real foto (2008), 1994 (2010). 
 
 
 
 

 
Rafał Milach, rocznik ’78.
 
 
 
 
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Aktualnie pracuje w Warszawie jako wolny strzelec. Jego zdjęcia ukazywały się w: „Time”, „Newsweeku”, „GQ”, „Le Monde 2”, „Courrier International”,
„D de Repubblica”. 
Jego najszerzej znane prace – Disappearing Circus, Black Sea of Concrete i 7 Rooms prezentowane były na festiwalach Photoespana, Look3, Fotografia oraz w Museum for Contemporary Art MoCA Shanghai. Stanowią one część stałej ekspozycji w Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii.
W 2002 wydany został debiutancki album Rafała Milacha, noszący tytuł Szare (The Grey). W 2007 roku prace fotografa zakwalifikowano do Joop Swart Masterclass w ramach World Press Photo, a za swój projekt otrzymał nagrody: World Press Photo, Pictures of the Year International i Photography Book Now. 
Obecnie prowadzi zajęcia z fotografii dokumentalnej w Akademii Fotografii w Warszawie. Jest równieĹź współzałoĹźycielem fotograficznej grupy artystycznej Sputnik Photos.
 
 
 
 

 
Krzysztof Miller, rocznik ’62.
 
 
 
 
Fotoreporter „Gazety Wyborczej” od momentu jej powstania w maju 1989. Fotografował wojny, konflikty zbrojne, pucze, przewroty między innymi w byłej Jugosławii, Chorwacji, Bośni, Kosowie, Gruzji, Mołdawii, Górnym Karabachu, Czeczenii, TadĹźykistanie, RPA, Kongo, Południowym Sudanie, Rwandzie, Burundi, Afganistanie oraz Iraku. Ilustrował swoimi zdjęciami liczne publikacje: Talibowie. Wojujący islam Ahmeda Rashida, Pawła Smoleńskiego Irak - piekło w raju oraz książki Wojciecha Jagielskiego – Modlitwa o deszcz, WieĹźe z kamienia czy Dobre miejsce do umierania.
W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Studiuje i prowadzi warsztaty z fotoreportażu oraz fotografii prasowej w PWSFTviT w Łodzi.
Jest współzałoĹźycielem grup fotograficznych: slowphoto, artyści 24 h i nie ma chuja na mariole.
Ostatnie projekty grupy slowphoto, nazywane po-fotografią, powstają w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego. Tam, od października 2010 roku fotograf, wraz z polskimi żołnierzami wracającymi z misji w Iraku i Afganistanie, odbywa terapię po-stresową, związaną z traumą wojenną.
 
 
 
 
 

 
Jakub Śwircz, rocznik '84. 
 
 
 
 
Filozof, kurator, teoretyk fotografii. Interesuje się problematyką związaną z wpływem fotografii na masowe wyobrażenia, politycznością tejże, a także aktualną kondycją fotografii jako narzędzia sztuki.
Przez ostatnie cztery lata związany był z Fundacją Yours Gallery, aktualnie współpracuje z Fundacją Archeologii Fotografii. Pracował przy tak głośnych wystawach jak: 100 Suns Michaela Lighta czy Gamers Bownika. Organizował równieĹź retrospektywę filmów Reinera Holzemera.
W Yours Gallery realizował cykl spotkań – rozmów o fotografii. Jego gośćmi byli między innymi: Karolina Lewandowska, Wojtek Nowicki, Adam Mazur i Kuba Dąbrowski.
Od 2010 prowadzi na Akademii Fotografii autorską serię wykładów pt. Kulturowe funkcjonowanie fotografii.
 
 
 
 
 
 

 
Wojtek Wieteska, rocznik ’64. 
 
 
 
 
Fotograf, reżyser. Ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV w Łodzi, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Paryskiej Sorbonie IV.
Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim i Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych: 36 x ParyĹź, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C.#02, Martwa Natura, Flights 91_08, które moĹźna było oglądać w licznych muzeach i galeriach w Polsce i na świecie.
Jego zdjęcia publikowano na łamach: „Gazety Wyborczej” i „Magazynu Gazety”, „Rzeczpospolitej”, „Pozytywu”, „VIVY!”, „Twojego Stylu”, „Elle”, „Glamour”, „Cosmopolitan”, „Marie-Claire”, „Voyage”, „Fototapety”, „Shots”, „Miedzy Nami”, „Przekroju”, „Zwierciadła”, „Pani”, „Junge Kunst”, „Gali” czy magazynu „Gaga”.
Od 1993 roku Wieteska zajmuje się takĹźe fotografią i realizacją filmów reklamowych dla najwaĹźniejszych agencji reklamowych w Polsce. 
Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach i festiwalach fotograficznych oraz filmowych: Kreatura‘95, Pinnacle DDB‘98, Agfa szansa Pro‘98, Złote Orły 2000, Złote Orły 2003-nominacja, Kreatura 2005 i 2006.
AngaĹźuje się w liczne kampanie społeczne Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritasu, Warszawskiego Hospicjum dla dzieci, Fundacji św. Mikołaja oraz Fundacji Amazonki. 
Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi oraz w PWST w Warszawie. Aktualnie pracuje nad cyklem PL 1986-2010.
 
 
 
 

 
Magdalena Wunsche & Samsel
 
 
 
 
Magda Wunsche urodziła się w Polsce, po czym wraz z rodziną wyemigrowała do Szwajcarii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w St. Gallen oraz L'Ecole de la Photographie Creative w Lozannie. Ukończyła takĹźe szkołę baletową Modern Dance w Zurychu. 
Od 3 lat tworzy team fotograficzny z Agnieszką Samsel. Wunsche & Samsel współpracowały z takimi magazynami jak: „Wallpaper”, „Syntax”, „Elle”, „Twój Styl”, „Glamour”, „Marie Claire”, „Cosmopolitan”, „Philosophie” oraz z agancjami reklamowymi: Leo Burnett, Saatchi,&Saatchi, McCan Ericson, Young&Rubicam, BBDO, Low GGK, Scholz&Friends, DDB, Ogilvy, G7, Change. 
Ich prace można było oglądać na licznych wystawach w Polsce i na świecie:
Le nouveaux publicitaires (Transphotographiques, Tri Postal, Lille, Francja), Dialog - Edaward Steichen and contemporary portrait photography (Galeria Pauza, Kraków), Fashion Invasion (Festiwal inSpiracje 2010/ glamour, Szczecin), Faces – Abbaye De Neumunste(Luksemburg).
Ich projekty były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach. Fotografki zdobyły między innymi: 2006 KTR (brąz), 2007 Cannes Lions (National Diploma), 2007 Europe’s Premier Creative Awards - Epica (bronze Epica), 2008 KTR (złoto i dwa srebra), 2009 KTR (dwa srebra i jeden brąz), 2010 KTR (złoto).
 
 
 

 

««« Powrót